Pakalpojumi / Grūtniešu aprūpe
Atpakaļ
Grūtniešu aprūpe

Viens no skaistākiem dzīves mirkļiem ir laiks, kad sieviete gaida bērniņu!

 

Grūtniecības novērošana,valsts programmas ietvaros

Grūtnieces sagatavošana dzemdībām

Sievietes izmeklēšana un konsultēšana pēcdzemdību periodā

 

Grūtniecības novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības aprūpi, jāvēršas pie ginekologa, kas ir līgumattiecībās ar valsti (ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, tad var vērsties pie ģimenes ārsta vai vecmātes).

 

Dodoties uz vizīti pie ginekologa, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, nav jāveic pacienta iemaksa, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas, kā arī nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu un pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām ir bez maksas. Saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu – jāveic pacienta iemaksas.

Grūtniecēm no valsts budžeta līdzekļiem noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksātas:

  • konsultācijas pie ginekologa (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
  • laboratorijas izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
  • augļa ultrasonogrāfija;
  • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
  • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
  • citi pakalpojumi.

Ārsts, ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, var izvērtēt arī papildu medicīnisku konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai. Piemēram, ja nepieciešams papildu diagnostisks izmeklējums, kurš tiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, ārsts var izsniegt nosūtījumu šī izmeklējuma veikšanai.

Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) būs maksas pakalpojumi, par kuriem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta grūtniecības novērošana, tajā skaitā ārsta konsultācijas, laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi noteiktās grūtniecības nedēļās. Grūtniecības novērošanu veic speciālisti, kuri ir noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču aprūpi.

Izmeklējumi atbilstoši grūtniecības novērošanas plānam tiek apmaksāti virs ārstniecības iestādei noteiktiem budžeta līdzekļiem – ievērojot principu “nauda seko grūtniecei”. Līdz ar to grūtniece var brīvi izvēlēties ārstniecības iestādi, kurā saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu.

Piesakoties veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, būtiski informēt ārstniecības iestādi, ka valsts apmaksāts pakalpojums ir nepieciešams grūtniecības novērošanai.

 

Kādos gadījumos nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums?

Lai saņemtu valsts apmaksātu ārsta speciālista konsultāciju vai diagnostisko izmeklējumu, maksājot valstī noteikto pacienta iemaksu, nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.

Pacientiem ir svarīgi zināt, ka uz konsultāciju pie speciālista vai uz diagnostiskajiem izmeklējumiem pacientu var nosūtīt gan ģimenes ārsts, gan arī ārsts speciālists. Apmeklējot ārstu speciālistu vairākas reizes vienas slimošanas laikā, atkārtots ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Pacients ar ārsta nosūtījumu diagnostiskajai izmeklēšanai un/ vai speciālista konsultācijai var saņemt nozīmēto pakalpojumu jebkurā ārstniecības iestādē Latvijā, kurā šie pakalpojumi tiek sniegti no valsts finansējuma līdzekļiem.